Koleksiyoncu

Koleksiyoncu deyince çoğunuzun aklına John Fowles’ in kitabı gelmiştir eminim. (Aklına gelmeyenlere bu kitabı okumalarını ya da tekrar okumalarını öneriyorum)  Herkes hayatında en az bir kez çeşitli nesneleri toplamayı denemiştir. Daha çok çocukluk döneminde toplamaya merak salıp, büyüdükçe topladığımız nesnelere evimizde yer bulamaz olur, toplamaktan vazgeçeriz.

Ben de dönem dönem koleksiyonculuğa heveslendim.  80’lerde pek çok çocuğun  sahip olduğu  kartpostal koleksiyonu… Pullusundan, şehirlisine, çizgisinden, kabartmasına kadar rengarenk, boy boy yüzlerce kartpostalım vardı. En çok kabartma ve çizgi olanları severdim. Yeni yıl, noel kartpostalları, bakarken içine girmiş gibi hissettiğim capcanlı görünen manzara resimleri… Günümüz çocuklarının kartpostal biriktirme zevkini tadamamaları ne acı. Keşfederlerse sahaf dükkanlarda, antikacılarda bizlerin bir zamanlar biriktirdiği eski kartpostalları ya da siyah beyaz resimleri bulabilirler yine de, tabi bilgisayar oyunlarından kafalarını kaldırıp gerçek dünyanın güzelliklerini keşfetmeyi akıl ederlerse…

Bir diğer sahip olduğum koleksiyon da pul koleksiyonu idi. Defter defter pullarım vardı. Bu koleksiyona uzun süre sahip çıktım, sonra bir çocukluk arkadaşıma doğum günü hediyesi olarak paketleyip verdim. (Haklısınız çok aptalmışım) Eskiden haberleşme posta ile yapıldığından yurt dışından ve yurt içinden çok sayıda pullu zarf geliyordu. Bir çocuk dergisinin mektup arkadaşı köşesine adresimi verdikten sonra da yüzlerce pullu zarf koleksiyonumun zenginleşmesini sağlamıştı.

Enteresan koleksiyonları olan arkadaşlarım da olmuştur. Giitiği her ülkeden mum toplayan, sepet, oyuncak, kalem, değişik çakıl taşları, imza koleksiyoncuları, hatta düğme koleksiyonu yapanlar bile var… En çok ilgi gören koleksiyon çeşitleri kaset, plak, eski dergi, çizgi roman koleksiyonları olsa gerek.  Tablo, elektronik, araba gibi pahalı koleksiyona sahip insanlar da yok değil tabi… Sizler,  hayatınızın çeşitli dönemlerinde değişik nesneler toplamayı hiç denediniz mi?

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s